Nejjednodušší cestu, jak žákům přiblížit svět 3D tisku, představují 3D tisková pera. 3D pera jsou postavena na jednoduchém principu - plastová vlákna (tzv. filament) jsou pomocí pera zahřáta na teplotu cca 200 stupňů Celsia a výsledný roztavený materiál je poté vytlačován přes horkou část pera ven na vzduch, kde se ochladí a ztuhne. Díky tomuto jednoduchému principu pak můžeme vytvářet různé druhy 2D a 3D výrobků.
Samotný princip je pak obdobný jako u pokročilejších 3D tiskáren - tam ale samotnou kresbu a vrstvení vykonává stroj - bez zásahu lidské ruky.
3D pera umožňují rozvíjet kreativitu dětí, ale také jejich trpělivost a mimo jiné jemnou motoriku, kresba není vždy snadná a ne vždy vše vyjde tak dobře, jak si dítě či dospělý naplánoval. Samotné materiály, ze kterých se tiskne, jsou často na přírodní bázi (PLA), při práci s perem tak nedochází k nežádoucímu zápachu, materiály nejsou zdravotně závadné a toxické.
Trh s 3D pery je velmi rozsáhlý, k dispozici jsou jak levné varianty (v cenách od několik set korun), tak i varianty dražší (v ceně několik tisíců). V rámci úspory financí jsme v Digidoupěti vyzkoušeli také nejrůznější pera pořízená z oblíbeného čínského Aliexpressu - ta však v k pravidelnému používání nedoporučujeme, velmi často se ucpávají a je nutné je čistit a opravovat. U dražších per je riziko poškození a ucpání nižší.
Využití ve škole
První krůčky s 3D pery je vhodné realizovat prostřednictvím předpřipravených papírových šablon s jednoduchými tvary, které žáci pomocí 3D pera obtahují a učí se, jak s perem pracovat. Jakmile princip “vytlačování” plastových materiálů na povrch ovládnou, lze přikročit k pokročilejším technikám tvorby jednoduchých či složitějších 3D tvarů.